Handikappslaget 2017 till förmån för Svenska CP-föreningen – andra året i rad!

Handikappslaget 2017 till förmån för Svenska CP-föreningen – andra året i rad!

Då var det dags för golftävlingen Handikappslaget igen! För andra året i rad anordnar vår medlem Jörgen Smith arrangemanget där behållningen skänks till Svenska CP-föreningen. Förra året drog tävlingen in drygt 10 000 kr till föreningen, pengar som användes till att... läs mer

Handikappslaget blev en succé

Handikappslaget – en insamling för Svenska CP-föreningen Igår på självaste Nationaldagen gick Handikappslaget 2016 av stapel för första gången på Onsjö golfklubb utanför Vänersborg. Tack vare Jörgen Smith som jobbat hårt för att dagen ska bli av blev det en... läs mer
Handikappslaget 2016

Handikappslaget 2016

Vi har glädjen att meddela att en golftävling kommer arrangeras för föreningens räkning den 6 juni 2016 på Onsjö Golfklubb utanför Vänersborg. Syftet med tävlingen som fått namnet ”Handikappslaget” är att samla in pengar till Svenska CP-föreningen och det... läs mer
Använd inte CP som skällsord

Använd inte CP som skällsord

Artikel om CP i Expressen Det är med stor glädje som vi ser att Expressen har uppmärksammat Tilde Aunes upprop på Facebook angående användningen av ordet cerebral pares, CP, som skällsord. Det är tyvärr så att CP väldigt ofta används som förstärkningsord för att... läs mer
CP-dagen nämns i Expressen

CP-dagen nämns i Expressen

Igår var det Internationella CP-dagen och Svenska CP-Föreningens ordförande Therese Siverbo intervjuades av Expressen. I artikeln kan vi bl.a. läsa: Syftet med Cp-dagen är bland annat att synliggöra de människor som lever med diagnosen. – På det sättet kan vi... läs mer

Svenska CP-föreningen

Bankgiro: 342-3753
Swish: 123 096 02 60
Organisationsnr: 802466-6821