Föreningens CP-ambassadör Viktor Johanson var med i P4 Kristianstad och gjorde en intervju i morse. Viktor som själv har en son med CP-skada och tar bland annat upp hur viktigt det är att våga prata om CP:

Låten “Ända sen den dagen” handlar om sonen Vincent som föddes tio veckor för tidigt och fick på grund av den tuffa starten sin CP skada. Låten, som tog sig till riksfinal i tävlingen öppnade dörrar för pappa Viktor Johansson från Fjälkinge utanför Kristianstad. Han är nu ambassadör för svenska CP föreningen.

– Våga prata om CP-skador.

Att bli ambassadör ger Viktor chans att prata om sonens funktionsnedsättning. Ordet CP har en negativ klang, eftersom ordet använts i fel bemärkelse i många år. Okunskap och fördomar är något som Viktor och de andra i föreningen arbetar för att motverka. Det ligger Viktor varmt om hjärtat att föreläsa om sonens funktionsnedsättning, om hur livet kan ha snabba vändningar men ändå bli bra

Här kan ni höra intervjun.

Här hittar ni Viktors Facebooksida.